23 sep 2023 - Tribunale

Dumitru Buzatu a ajuns la Tribunalul Vaslui. Procurorii cer arestare preventiva pentru 30 de zile

Preşedintele CJ Vaslui a ajuns la tribunal, unde se decide dacă cererea procurorilor de arestare preventivă pentru 30 de zile este acceptată de judecători. Buzatu a fost prins vineri seara în timp ce primea 1,25 milioane de lei mită pentru a ajuta o companie să obţină un contract.

Dumitru Buzatu nu a dat declaratii jurnalistilor prezenti. El este prezentat judecatorilor Tribunalului Vaslui cu propunere de arestare preventiva pentru 30 de zile.

Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie - Serviciul teritorial Iasi au dispus punerea in miscare a actiunii penale si retinerea pentru 24 de ore, incepand cu data de 23 septembrie 2023, a lui Buzatu.

Presedintele CJ Vaslui a fost exclus din PSD, sambata, cu unanimitate de voturi. In locul sau a fost numit interimar Dragos Benea. Tudor Buzatu, fiul liderului vasluian, a demisionat din functia de secretar de stat.

Dumitru Buzatu a fost retinut sambata dimineata de procurorii DNA Iasi, dupa ce a fost prins vineri seara in timp ce primea 1,25 milioane de lei mita pentru a ajuta o companie sa obtina un contract.

Sursa : www.mediafax.ro