26 mar 2019 - Avocaţi

UNBR a selectat 52 de avocati intr-un proiect de milioane de lei pe fonduri UE (Lista)

Uniunea Nationala a Barourilor din Romania – condusa de avocatul Gheorghe Florea (foto) – a anuntat pe 14 martie 2019 ca a selectat 52 de avocati care sa participe la un proiect de milioane de lei finantat din fonduri europene.

Este vorba despre selectia avocatilor-experti pentru Activitatea 2 din proiectul „Program de educatie si asistenta juridica pentru imbunatatirea accesului cetatenilor la justitie – Just Access”.

Proiectul are o valoare totala de 3.889.726,21 lei, din care cofinantarea UE se ridica la 3.811.931,69 lei (98%). Restul sumei reprezinta contributia UNBR (70.790,78 lei) si cea a Fundatiei Centrul pentru Resurse Juridice (7.0003.,74 lei). UNBR este beneficiarul proiectului, iar CRJ este partenerul UNBR.

Activitatea 2 consta in organizarea unei campanii nationale de informare, educatie juridica si constientizare, cu privire la drepturile cetatenilor, promovarea informatiilor privind institutiile din sistemul judiciar si serviciile oferite de acestea cu accent pe drepturile grupurilor vulnerabile.

Depunerea candidaturilor s-a realizat in perioada 08 – 22 februarie 2019. Comisia s-a intrunit in perioada 05-11 martie 2019, pentru evaluarea dosarelor transmise de candidati, si a constatat ca au fost depuse 101 de candidaturi, pe care le puteti vedea in comunicatul de mai jos.

Procesul-verbal complet al UNBR:

„Comisia de selectie (in continuare „Comisia”), numita in baza Deciziei emisa de Uniunea Nationala a Barourilor din Romania, pentru selectia expertilor-avocati pentru activitatile 2.2. si 2.3. din Proiect, conform anuntului de selectie publicat la data de 8 februarie 2019 este formata din:

1. Rodica Constantinovici, membru al Comisiei

2. Veronica Morecut, coordonator workshopuri in cadrul Proiectului

3. Irena Nedelea, expert comunicare in cadrul Proiectului, secretar al Comisiei

Depunerea candidaturilor s-a realizat in perioada 08 – 22 februarie 2019.

Comisia s-a intrunit in perioada 05-11 martie 2019, pentru evaluarea dosarelor transmise de candidati.

Comisia a constatat ca au fost depuse un numar de 101 de candidaturi pentru cele 2 activitati de catre avocatii din barourile cuprinse in lista de mai jos.

1. Alba

2. Arges

3. Bacau

4. Bihor

5. Botosani

6. Brasov

7. Bucuresti

8. Buzau

9. Calarasi

10. Cluj

11. Constanta

12. Dambovita

13. Dolj

14. Galati

15. Giurgiu

16. Gorj

17. Harghita

18. Hunedoara

19. Ialomita

20. Iasi

21. Ilfov

22. Neamt

23. Olt

24. Prahova

25. Satu-Mare

26. Sibiu

27. Suceava

28. Teleorman

29. Tulcea

30. Vaslui

31. Valcea

32. Vrancea

In urma evaluarii dosarelor, avandu-se in vedere, acolo unde a fost posibil, optiunile exprimate de candidati prin scrisorile de intentie, expertii selectati si repartitia acestora pe activitati rezulta din listele de mai jos:

Experti-avocati IEC (DGASPC si licee):

1. Alba: Varmaga Mirona

2. Arad: Oros Marina

3. Arges: Pana Ramona

4. Bacau: Bulai Leonard

5. Bihor: Oros Marina

6. Bistrita-Nasaud: Tod Ramona

7. Botosani: Abdulbaki Dana Elena

8. Brasov: Orbu Andreea

9. Braila: Stroe Adriana

10. Bucuresti, sector 2: Dogarescu Cristina

11. Bucuresti, sector 3: Cenusa Gabriela

12. Bucuresti, sector 4: Musat Cristian-Ionut

13. Bucuresti, sector 5: Caracas Carmen

14. Bucuresti, sector 6: Costache Mia Larisa

15. Buzau: Murea Marius

16. Caras-Severin: Spirea Mariana

17. Calarasi: Popescu Valentina

18. Cluj: Dumbraveanu Diana

19. Constanta: Corbeanu Florica

20. Covasna: Joita Ovidiu

21. Dambovita: Stroila Alina

22. Dolj: Sandu Adriana

23. Galati: Gurita Gabriel

24. Giurgiu: Tudor Oana-Ralu

25. Gorj: Homescu Florin

26. Harghita: Szabo Alina

27. Hunedoara: Priescu Calin

28. Ialomita: Ianc Ion

29. Iasi: Burcoveanu Laura

30. Ilfov: Mitran-Costache Oana

31. Maramures: Abdulbaki Wand Alexandru

32. Mehedinti: Andriescu Luminita

33. Mures: Joita Ovidiu

34. Neamt: Nichifor Mihaela

35. Olt: Murgulet Maria

36. Prahova: Marinescu Delia-Mihaela

37. Satu-Mare: Ressler Stefan

38. Salaj: Ressler Stefan

39. Sibiu: Popovici Florin

40. Suceava: Tirnovan Oana-Raluca

41. Teleorman: Cornea Georgeta-Gabriela

42. Timis: Homescu Florin

43. Tulcea: Cojocaru Lidia

44. Vaslui : Dima Daniela

45. Valcea: Bondrea Stanca Amalia

46. Vrancea: Coman Daniela-Anisoara

Experti-avocati componenta educatie universitara:

1. Dolj: Calin Livia

2. Iasi: Chiriac Luminita

3. Bucuresti: Chitea Marilena-Diana

4. Bucuresti: Ghencea Anca

5. Bucuresti: Udriste Ana-Maria

6. Ilfov: Dinu Madalina

Conform criteriilor de departajare din anuntul de selectie, in situatia in care au existat doi sau mai multi candidati eligibili care au optat pentru aceeasi activitate si in situatia in care candidatii au fost selectati pentru celelalte activitati din cadrul Proiectului, acestia au fost inscrisi pe o lista de rezerva, urmand a fi distribuiti in cazul in care unul dintre avocatii repartizati ar fi in imposibilitate de participare. De asemenea, pentru activitatile desfasurate in zona unor Barouri unde nu au existat candidaturi, selectia si distribuirea expertilor a fost realizata dintre candidatii din Barourile invecinate.

Arges : Dimcea Cristina, Horjescu Marius

Bacau: Chiciu Laurentiu

Botosani: Goras Simona

Bucuresti: Roca Laura, Zaharia-Manescu Daniela, Timofte Monica-Stefania, Gherasim Andrei-Gheorghe, Saveli Andreea Madalina, Vasile Mihaela, Marcusohn Victor, Rachita Cristina Gabriela, Stroiu Anca, Samoila Dumitru Irinel, Serghe Catalina, Draguinea Doina, Ana Raluca-Mihaela, Voicescu Constantin, Barbuceanu Florin, Ciobanu Mihail, Chiriac Codrut-Ionut, Mihalcea Alexandru, Gagu Camelia, Tamas Ramona, Catea Roxana, Saperea Cristian

Cluj: Tod Ramona Valeria, Rusu Adrian-Samuila

Dolj: Popescu Aura-Lucia, Sandu Adriana, Filip Irina, Iancului Florin, Icu Mihai, Manafu Sorin, Vinatoru Maria Magdalena, Ciovica Luca Virginia

Giurgiu: Paunica Iulian, Azoitei Florina-Carmen, Cojocaru Laura, Dinu Andreea Valentina, Lupu Mirela

Ialomita: Draganoiu Mariana, Ciuperca Aurelia, Trandafir Simonica

Ilfov: Manescu Mirela

Neamt: Merlusca Mirela Liusiana

Olt: Pirciu Georgeta Simona

Sibiu: Orga-Dumitriu Gina, Tarsia Andreea Corina

Tulcea: Constantin Corina

Vaslui : Cehan Anucuta

Valcea: Patrut Sorin

Vrancea: Puscasu Viorica

De asemenea, cele doua candidaturi listate mai jos nu indeplinesc conditiile tehnice, motiv pentru care au fost respinse.

Nicolescu Dragos-Bogdan – Dosar incomplet

Popescu Brindusa-Doina – Dosar depus la data de 25.02.2019

Drept pentru care s-a incheiat prezentul proces verbal, astazi, 13 martie 2019.

1. Rodica Constantinovici, membru al Comisiei

2. Veronica Morecut, coordonator workshopuri in cadrul Proiectului

3. Irena Nedelea, expert comunicare in cadrul Proiectului, secretar al Comisiei”.

Sursa : www.juri.ro