04 iun 2018 - Opinii

Tara asta a ajuns in pragul anarhiei

De 1 iunie numai prostii am auzit. Cum ca presedintele este indemnat sa sfideze CCR, chiar cu pretul unei suspendari. Ca suspendarea sa ii dea capital politic. Adica pe miza unui procuror sef, KWJ capata capital politic. Cand a spus asta public presedintele republicii, niciun procuror nu a fost ingrijorat.

Cu independenta procurorilor recunoscuta la nivel inalt m-am lamurit, cand KWJ ne-a spus ca revocarea e o chestiune de “oportunitate politica”. Nici din zbor nu si-a reparat monumentala gafa, ca macar in ultimul ceas sa critice punctual motivele de revocare expuse de MJ. A zis scurt, “nu m-au convins”.

Pai nu merge asa. Nu merge, ca legea iti spune revoca, nu poate revoca si daca la numire da posibilitatea de a refuza o data propunerea, la revocare legiuitorul a fost mai explicit. Stiti de ce?

Pentru ca intr-o societate sanatoasa la cap, niciun ministru nu s-ar juca cu revocarea unui procuror general. E maxima sanctiune iar aceea depinde de exercitarea necorespunzatoare a atributiilor manageriale. Stiu de la unul din parintii constitutiei ca revocarea a fost gandita ca masura extrema, de aceea presedintele avea rolul principial de a dispune revocarea printr-un act similar numirii. Adica printr-un decret cu aceeasi putere, fara alte comentarii. Avizul CSM, desigur facultativ, are rolul de a face un ministru sa se razgandeasca si sa nu mai inainteze propunerea spre presedinte, daca avizul e negativ. Actualul ministru nu a fost convins de avizul CSM si a mers mai departe. Acesta e rolul avizului si punct, pe actuala reglementare.

Imi vin o gramada de chestii in minte. Dar niciuna legata de referendum pentru rasturnarea ordinii constitutionale, asa cum mi se pare ca se incearca de unii procurori semnatari a inca unei liste, cu sprijinul patetic al unor judecatori. Patetic da, pentru ca judecatorii sunt obligati prin lege sa respecte deciziile CCR, altfel intram in sfera abaterilor disciplinare. Noi. Presedintia nu. Presedintia poate face ce vrea. E peste puterile mele de intelegere cum niste oameni care vorbesc de fascisti si extremisti in alta tabara instiga la o lovitura de stat. Sa iesim in strada sa desfiintam si CCR.

Tara asta a ajuns in pragul anarhiei, in care nimeni nu mai respecta nimic. Cred ca de 1 iunie am crescut foarte urat, cand nu mai intelegem si incercam sa subminam, fara exceptie, orice autoritate. Incepand de la Presedinte, Parlament pana la CCR.

Pentru a vedea continuarea îți trebuie un cont pe site și un abonament valid.

Sursa : www.juri.ro

Daca ai deja un abonament, te poti autentifica mai jos:

Am uitat parola

Atentie: Acest articol este destinat exclusiv abonatilor MonitorulJustitiei.ro. Utilizatorii pot descarca si tipari continut de pe acest site doar in pentru uzul personal sau fara scop direct ori indirect comercial. Toate materialele publicate sunt protejate de catre Legea nr. 8/1996, cu modificarile si completarile ulterioare - privind dreptul de autor si drepturile conexe.

Opinii

Aplicarea legii si a Constitutiei nu se negociaza in strada
22 iun 2018 - Stiri

Trebuie sa fac unele precizari. Hotararea de ieri a ICCJ in cazul Dragnea este una care nu poate fi pusa in discutie decat in cadrul cailor de atac. Este o greseala atacarea completului ICCJ sub orice forma, inclusiv in modalitatea aruncarii pe piata a informatiei ca au incalcat cu aceasta solutie deciziile CCR. Cei 3 judecatori nu au incalcat deciziile CCR ci doar le-au interpretat si aplicat astfel cum au considerat ca este corect. In calea de atac se poate cenzura aceasta interpretare,...

Toate condamnarile dictate de Inalta Curte sunt lovite de nulitate
18 iun 2018 - ICCJ

SRI=SS=KGB=ICCJ=PG! Cer Comisie Parlamentara! A fost dat publicitatii Protocolul secret de cooperare dintre SRI, Inalta Curte si Parchetul General. Corolarul actelor criminale impotriva democratiei si poporului roman. Protocolul, anti-constitutional, reprezinta dovada suprema a faptului ca in Romania a fost instaurata politia politica si dictatura, la cheremul fortelor oculte anti-democratice, actul de justitie fiind complet subordonat. Prin acest Protocol a fost exclus din actul...

Practica judiciara comentata. Hotarare legala si temeinica schimbata in apel
13 iun 2018 - Opinii

1. Preliminarii Din pacate, uneori se intampla ca in caile de atac sa fie desfiintate hotararile legale si temeinice pronuntate la fond. In opinia noastra, este extrem de grav si de periculos. In primul rand, deoarece instantele de control judiciar, instante superioare, trebuie sa verifice legalitatea (si temeinicia) hotararilor instantelor inferioare, sa le indrepte cand este cazul si sa asigure conformitatea acestora cu legea. in al doilea rand, intrucat hotararile respective devin...

Presedintele este deja in intarziere
08 iun 2018 - Opinii

Recunosc ca sunt invidios pe rapiditatea cu care armata de analisti care a invadat studiourile televiziunilor a citit, studiat si inteles cele 133 de pagini ale Deciziei CCR nr. 358/2018. Probabil nu numai urechile mele au fost zgariate astazi de chibiteala desantata, uneori isterica alteori patetica, pe marginea motivarii, ci si cele ale altor colegi juristi ai mei. Trecand peste asta, in legatura cu termenul in care presedintele Iohannis trebuie sa respecte Decizia CCR 358/2018 si sa...

In cazul in care Iohannis nu semneaza Decretul, el se situeaza, de indata, in stare de ilegalitate
08 iun 2018 - Opinii

Decizia Curtii Constitutionale de azi (n.r. - joi, 7 iunie 2018), prin care Presedintele Iohannis este obligat sa emita Decretul de recuzare a Codrutei Kovesi, mi-a confirmat in tot concluziile pe care le-am formulat zilele/saptamanile trecute: 1) Decizia este obligatorie fata de Presedinte in cazul Kovesi, fara drept de apel, o decizie obligatorie si executorie; 2) In cazul in care Iohannis nu semneaza Decretul, el se situeaza, de indata, in stare de ilegalitate, de plano, fara...